Znalezione obrazy dla zapytania fb

BZPG  - Aktualności


 

Testy autobusu MAN
2019-04-18

W spółce PKS w Bielsku-Białej S.A. w ramach tegorocznych testów pojawił się kolejny pojazd. Tym razem testujemy MAN Lion's City, który będzie dość krótko, z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych oraz spodziewanego już w krótce ogłoszenia przetargu na dostawę 26 sztuk nowoczesnych ekologicznych autobusów zasilanych CNG.

Przypomnijmy, PKS w Bielsku-Białej już wkrótce ogłosi przetarg na dostawę 26 szt. autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Projekt opiewa na kwotę 32 mln złotych, z czego 22,6 mln złotych będą stanowiły środki pochodzące z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Stosowna umowa ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim została podpisana.

Spodziewamy się, że pierwsze autobusy dotrą do bielskiego PKS, początkiem 2020 roku. 12-metrowe autobusy mają spełniać wyśrubowane normy emisji spalin i hałasu. W pojazdach zainstalowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoring, ładowarki USB do urządzeń mobilnych pasażerów. Ponadto pojazdy będą dostosowane do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich czy niewidomych i słabowidzących.

 

Warto również przypomnieć, że do końca 2019 roku na terenie zajezdni PKS przy ul. Legionów 54 w Bielsku-Białej powstanie stacja paliw CNG.  W styczniu, o czym informowaliśmy został w tej sprawie podpisany stosowny list intencyjny z PGNiG Obrót Detaliczny. Korzystały z niej będą nie tylko autobusy PKS, ale również mieszkańcy.

CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych. Według ekspertów wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na jego rzecz pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM do 99 proc. Silniki zasilane CNG pracują także ciszej niż te z silnikami diesla.

Instytucje / Programy