Warto wiedzieć

  Publiczny transport zbiorowy – Warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że:

 Na liniach organizowanych przez Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny (BZPG) można podróżować nie tylko po obszarze BZPG. Autobusami można dotrzeć do wielu miejscowości, m.in. w powiecie żywieckim, cieszyńskim oraz oświęcimskim w województwie małopolskim.

BZPG organizuje transport publiczny w na obszarze BZPG, a więc Powiatu Bielskiego oraz gmin go tworzących: Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kęty, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice, a także na obszarze gmin: Czernichów, Łodygowice, Chybie, Andrychów i Osiek.

 Każdy pojazd kursujący na liniach obsługiwanych przez BZPG jest oznaczony obecnie logiem Operatora: Komunikacja Beskidzka S.A. (dawniej PKS w Bielsku-Białej S.A.)

  Wspólnie z operatorem dbamy o to, aby łatwo było wejść do pojazdu. Część pojazdów, którymi dysponuje Operator posiada już niską podłogę. Ponadto czynimy starania mające na celu pozyskanie dodatkowych środków zewnętrznych na zakup nowoczesnych autobusów niskopodłogowych, wyposażonych w najnowocześniejsze rozwiązania.

  Wszystkie pojazdy posiadają darmowy dostęp do internetu Wi-Fi.

  W taryfie biletowej BZPG znajduje się niezwykle atrakcyjny cenowo Bilet 50 przejazdowy. To bilet okresowy umożlwiający pięćdziesiąt przejazdów w okresie miesiąca kalendarzowego. Bilet ten w porównaniu do biletu jednorazowego i miesięcznego jest bardzo atrakcyjny cenowo. Można go kupić na dworcu autobusowym Komunikacji Beskidzkiej S.A. przy ul. Warszawskiej 7 w Bielsku-Białej

  Zarząd BZPG podjął decyzję, że z dniem 1 stycznia 2018 roku osoby, które ukończyły 70. rok życia, będą mogły bezpłatnie podróżować komunikacją zbiorową organizowaną przez BZPG. Wystarczy okazać kierowcy dokument tożsamości ze zdjęciem.

 Wymieniamy tabor, w ramach projektu  unijnego zakupionych zostało 26 szt. nowoczesnych ekologicznych pojazdów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). W zamian za ten zakup, złomowanych zostanie 17 autobusów napędzanych dieslem, co pozytywne wpłynie na ekologię, przyczyniając się tym samym do promowania niskoemisyjności, ale także sprawi iż podróżowanie naszymi autobusami będzie przyjemnością.

 Corocznie na terenie Szczyrku wspólnie z samorządem, uruchamialiśmy bezpłatną komunikację publiczną w okresie od grudnia do marca. Celem bezpłatnej komunikacji tzw. „SKIBUSY” było zmniejszenie korków, ułatwienie przemieszczania się po terenie miasta w tym w szczególności pomiędzy ośrodkami narciarskimi oraz troska o środowisko naturalne i tym samym ograniczenie „smogu”.

Od 1 stycznia 2022 roku dzięki przeprowadzonej optymalizacji, została wprowadzona nowa taryfa, w której dotychczasowe bilety „kilometrowe” zostały zastąpione i ujednolicone. Obecnie bilet jednorazowy kosztuje 5,00 zł bez względu na liczbę przystanków, czas przejazdu czy długość odcinka. Zmiany zostały również wprowadzone w zakresie biletów okresowych. Bilet miesięczny w kwocie 180,00 zł upoważnia do przesiadek na wszystkie linię co w poprzedniej taryfie nie było możliwe.

Zachęcamy do korzystania z usług Komunikacji Beskidzkiej !!!

Szczegóły dotyczące taryfy znajdują się w regulaminie.